معنی اکسپرت در لغت به معنی "متخصص و کارشناس" است.هرگاه استراتژی مالی Financial Strategy خود را در محیط پلتفرم معاملاتی برنامه‌نویسی کرده و اجازه دهیم تا کامپیوتر جای ما عملیات خرید یا فروش را انجام دهد اکسپرت گویند.

در دسته‌بندی انواع روش‌های تحلیل سه روش وجود دارد:

 1-تحلیلگر فاندامنتال Fundamental analyst

2-تحلیلگر تکنیکال Technical Analyst

3- ترکیبی از دو حالت قبل که تکنو فاندامنتال گویند.

 تحلیلگران تکنیکال از یکسری نمودار Chart و یکسری ابزارهای گرافیکی که به آن اندیکاتور Indicator می‌گویند استفاده می‌کنند مانند Moving,Atr, Sar,… و برای اینکه نماد رو خرید Buy کنند بعضاً از ترکیب این اندیکاتورها و یکسری ابزارها و روش‌های دیگر استفاده می‌کنند که از ترکیب این ابزارها قواعدی ساخته می‌شود که به آن استراتژی گویند. برای مثال:یک استراتژی ساده

 1. دو اندیکاتور مووینگ اوریج Moving Average با پریودهای زیر

Moving Average 1: Period=11, Price close, Shift=0

Moving Average 2: Period=21, Price close, Shift=0

 1. یک اندیکاتور Rsi

Rsi Period=11,Price=Close

قواعد استراتژی:

 1. هرگاه Ma fast>Ma Slow که به‌اصطلاح می‌گویم کراس Cross کرد و شیب به سمت بالا باشد می‌گوییم محیط Buy شده و هرگاه Ma Fast<Ma Slow شد می‌گوییم محیط فروش یا Sell شده
 2. مرحله بعد چک می‌کنم آیا Rsi در محدوده زیر 50 برای Buy خرید و بالای 50 برای فروش هست
 3. مقدار sl:Buy کوچک‌ترین Low پنج‌تا کندل قبل از ورود
 4. مقدار sl:Sell بزرگ‌ترین High پنج‌تا کندل قبل از ورود
 5. مقدار Tp=0 چون روندی است
 6. سیستم تریل من هم از Parbolic Sar
 7. میزان لات = 3% از کل سرمایه در هر پوزیشن

فرض قواعد بالا استراتژی من باشد و حالا این قواعد را فرضاً در بازار سهام می‌خواهم مورد بررسی قرار دهم. باید تک‌ تک سهم‌ها نمودارش را باز کنیم و ببینیم آیا شرایط بالا را دارد تا خرید کنیم!!! خوب حالا کل نمادهای بورس 2400 (فعال و غیرفعال) و حدود 500 تا 600 نماد هم به‌طور متوسط باز هستن زمان زیادی خواهد برد و یه کار کسل‌ کننده است اینجاست که با داشتن اکسپرت همه این مشکلات حل خواهد شد و ظرف چند دقیقه همه این‌ ها بررسی میشن.

پس به دلایل بالا و خیلی دلایل دیگر ضرورت داشتن اکسپرت Expert اهمیت پیدا می‌کنند.

پس اکسپرت یک برنامه کامپیوتری است که استراتژی ما تبدیل به برنامه شده و جای ما رفتار می‌کند. پس برای نوشتن این‌ چنین برنامه‌ای باید به یک برنامه‌نویس کامپیوتر که هم برنامه‌نویسی بلد باشه + بورس و سهام و آتی سکه و.. بدونه چیه و تجربه اینکار رو داشته باشه باید مراجعه کرد تا بتونم با سفارش اکسپرت به برنامه نویس اکسپرتم خودم رو سفارشی بسازم.

حالا برنامه نویس چیکار می کنه:

برنامه نویس میاد از یک پلت فرم معاملاتی که توش بشه برنامه نویسی کرد مثل برنامه معروف متا تریدر MetaTradr که برای سهام ایران نرم افزار پارس رسا (متا ورژن 4) و مفیدر تریدر (متا ورژن 5) استفاده می کنه و در این پلت فرم در بخش برنامه نویسی‌اش که در متا تریدر MetaEditor هست برنامه نویسی می کنه و پس از تست و اتمام کار اون فایل رو به من میده تا بتونم روی حسابم چک کنم استفاده می‌کنم.

برنامه MetaTrader ماله یه شرکت روسی به نام Meta Quotes متا کویتز که انصافاً هم خوب دارن کار میکنه و بخش پشتیبانی اونها هم قوی کار میکنن.

راههای داشتن یک اکسپرت:

 1. از اینترنت رایگان دانلود کنیم
 2. خرید اکسپرت از اینترنت و دوستان و...
 3. از دوستی بگیریم
 4. از کتابی بخونیم
 5. یه شخصی داشته باشه و اون رو روی حساب ما ران کنه و بخشی از سود ما رو بگیره
 6. بهترین حالت اینکه خودم بسازم.

یه نکته خیلی مهم اکسپرت خوب مرغ تخم طلاست و هر آدم عاقلی مرغ تخم طلاشو که نمی فروشه پس باید احتیاط کرد.

راههای داشتن استراتژی خوب:

 1. از اینترنت دانلود کنم
 2. با تجربه خودم بدست بیارم
 3. دوستی به من بده
 4. از کتاب بخونم

بازم مسئله مرغ تخم طلا مطرح میشه!!! ولی یه نکته داره استراتژی‌های عمومی کامل نیستن اما غلط هم نیستن پس بهتره تا میتونم استراتژی بخونم و مزایا و معایب هر کدوم رو در بیارم بعد بیام بر اساس تجمیع تفکر استراتژیهای که مطالعه کردم استراتژی خودم رو بسازم. تو این مرحله هر چقدر وقت بذاریم ارزش داره.

حالا استراتژی رو هم ساختم چطور اکسپرت کنم:

 1. سفارش اکسپرت رو بدم یه برنامه نویسی متا تریدر که واسم اکسپرت رو بسازه Expert یا اکسپرت نویسی کنه
 2. خودم کد بنویسم

بهترین حالتش حالت دومه منتها یه مسئله اینکه کدنویس+طراح استراتژی بهتره یکی نباشن چون که خطا بالا میره و دلیل دیگه اینکه برنامه نویسی یه کار تخصصی و تا من به اونجا برسم زمان میبره پس بهتره با یه برنامه نویس MQL صحبت کنم و در شروع اون بهم کمک کنه بعد از اینکه به یه استراتژی خوب رسیدم مطمنا هم میتونم استراتژی‌های دیگه رو بسازم پس از اونجا به بعد خودم به موازات کارای دیگم میرم برنامه نویسی MQL رو یاد میگرم و خیالم راحت یک استراتژی دارم و درآمد ماهانه و هزینه کردن کلاس آموزشی برام توجیه پیدا می کنه.

یه نکته دیگه اینکه برای ساخت یک اکسپرت خوب باید تستهای خوبی روش بشه که اینجا به نظرم از یه شخص دیگه استفاده شه که به آمار مسلط باشه و بتونم با استفاده از روشهای آماری خطای سیستم رو بگه. خوبیش اینکه یکی استراتژی رو طراحی میکنه یکی کد می نویسه یکی هم خطا رو درمیاره و امکان نداره جواب نگیرین فقط اصل تمرکز فراموش نشه.

اگر هم خواستین خودتون اکسپرت نویسی رو یاد بگیرن ما تو همین سایت محصولی آموزشی؛آموزش اکسپرت نویسی در متا تریدر رو تولید کردیم و در خدمت شما تریدهای عزیز هستیم.