همایون دارابی در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)  در پاسخ به سوالی درخصوص دلایل اصلاح بازار اظهار داشت:  اصلاح بازار یک  فرآیند طبیعی است؛  البته یک سری نگرانی هم به این مساله دامن زد ؛ مثلا  نگرانی در مورد سهام عدالت، جدی بود. همچنین شایعات مخربی درخصوص عرضه های  سنگین در بازار رخ داد، اما کم کم این شایعات کم رنگ و مساله مدیریت شد.

وی  افزود: موضوع دیگری که مطرح بود بحث اوراق دولتی و احتمالا افزایش نرخ  بهره بود؛ ولی با انجام اولین حراج مشخص شد که نرخ بهره به رقم ۱۵درصد  محدود شده است و دولت در حال حاضر تمایلی به افزایش نرخ بهره ندارد. علاوه  بر این، یک عامل انگیزشی دیگر بهبود وضعیت اقتصاد جهانی و بازگشت قیمت ها  بود.

دارابی خاطرنشان کرد: بازار هفته گذشته به سطح شاخص  یک میلیون واحدی بازگشت؛ امری که نشاندهنده فعالیت مجدد معامله گران است.  البته باید منتظر بمانیم و ببینم شاخص می تواند سطح جدیدی بالاتر از سطح  قبلی را ثبت و حفظ کند یا خیر.

این کارشناس بازار سرمایه  با بیان اینکه بازار در حال حاضر شاهد حضور پر تعداد معامله گران کوتاه مدت  است، گفت: هر چند به دلیل محدود سازی سطح اعتبارها تب و تاب کمتری را در  معاملات کوتاه مدت شاهد هستیم اما همچنان این بخش نیز بسیار فعال است از  این رو باید به دقت رفتار شاخص را در مرز یک میلیون و صد هزار واحد بررسی  کرد .

وی ادامه داد: بازار سرمایه با این واقعیت نیز در  این چند هفته اصلاح مواجه شد که بازار مناسبی برای انتقال نقدینگی وجود  ندارد. در بازار ارز عملا بازدهی وجود نداشته و همین مساله بازار طلا را  نیز زمین گیر کرده است. در همین حال در بازار املاک و خودرو قیمت ها به حدی  افزایش پیدا کرده که انتقال نقدینگی نمی تواند به بازدهی خاصی در کوتاه  مدت منجر شود. از این رو نقدینگی در بازار مانده و عموما مترصد خرید در نرخ  های کمتر باقی می مانند.

دارابی در پاسخ به سوالی درمورد  نقش عرضه های اولیه بر رفتار معامله گران بزرگ هم گفت: عرضه های اولیه  عموما جنس خریداران خودش را داردعرضه ها کوچک و عموما در حد چند ده هزار  تومان هستند از این رو نقش چندانی در مورد رفتار معامله گران بزرگ و سرمایه  های بالای بازار ندارند یعنی در برابر میزان دارایی این افراد این عرضه  رقم خاصی نیست که بتواند تاثیر گذار باشد.

 این کارشناس  بازار سرمایه همچنین در پاسخ به این سوال که در وضعیت فعلی، عوامل  مهارکننده فروش کدامند، گفت:  بخش عمده فروش های هفته قبل به ابهام بازار  از وضعیت سهام عدالت باز می گشت؛ یک مقداری آشفتگی و ناهماهنگی وجود داشت  که در عرضه روز شنبه گذشته نیز به بازار فشار آورد و نگرانی را تشدید کرد  اما با اعلام مقررات حاکم بر داد و ستد این سهام و انتشار آمار متقاضیان  فروش از فشارها کم شد .

این کارشناس بازار سرمایه در پایان  در خصوص وضعیت فعلی و آتی کامودیتی ها هم گفت: بازگشت نفت برنت به مرز  ۴۰دلار و مس به نزدیک ۵هزار و ۶۰۰دلار در کنار افزایش قیمت ارز نیمایی خبر  خوبی برای شرکت های صادراتی ما به شمار می رود و به نظر می رسد این شرکت ها  از فشار بازار جهانی خارج شده و رفته رفته گزارش های فروش آنها بهتر شود.