عضو مجلس خبرگان رهبری با اعلام آخرین وضعیت لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام ، درباره هپکو و احتمال فروش سهام پالایشگاه اراک توضیح داد.

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در برنامه تلویزیونی دستخط گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام در ماه های اخیر به دلیل کرونا و غیرکرونا ، مقداری کمرنگ شده اما هیئت عالی نظارت مجمع فعال بوده و شاید لوایح FATF به طور کلی از دستور کار مجمع خارج شده باشد.

وی ادامه داد: با شرایطی مطرح بود که نه فرانسوی‌ها جواب دادند و نه غیرفرانسوی ها. به هر کیفیت تا اینجا آمده‌ایم و آنها باید پاسخگو باشند. چون نتوانستیم به آنها اعتمادی کنیم. از یک طرف تعهد بدهیم مانند تعهدات برجامی ولی آنها تعهدی نداشته باشند؟ این موضوع محل تامل بود و مجمع به سادگی نپذیرفت آنها تعهدی نداشته باشند. تعهد در برابر تعهد!

امام جمعه اراک با اعلام انتقاداتی به واگذاری ها ، افزود : اصل ۴۴ قطعا" می تواند باعث مشکلات اقتصادی شود اما دو بعد دارد. یک بعد آن مربوط به واگذاری سرمایه های موجود است که تا اینجا در واگذاری ها و خصوصی سازی ها ، دغدغه ها و مشکلاتی داریم. ممکن است بگوئیم ۳۰، ۵۰، ۱۰ درصد انحراف داشته که بحث جدایی است. نمونه آن پالایشگاه شازند و هپکو اراک است

دری نجف‌آبادی ادامه داد: پالایشگاه ها و پتروشیمی ها اصلاً خصوصی‌سازی نشده و هپکو هم که مشکلاتی ایجاد کرده است. نامه نوشتیم و آقا دستور دادند بدون هماهنگی اقدامی انجام نشود. آنها دو گنج بزرگی هستند. می گفتیم اهلیت هم رعایت شود. مثلا پالایشگاه اراک نگین پالایشگاه های کشور و از پالایشگاه های مستثنی شده برای واگذاری بود. ممکن است دولت درصدد واگذاری این شرکت باشد اما باید با نظر ما باشد. چون به دلیل مسائل اجتماعی ، امنیتی و اهلیت خریداران دغدغه داریم.