همایون دارابی درباره روند معاملات بازار سرمایه در فصل بهار به میزان  گفت: در ۳ ماهه ابتدایی سال جاری شاخص بورس و اوراق بهادار با رشد بیش از  ۱۰۰ درصدی روبرو شده است.

وی افزود: وضعیت بازار سهام و کلیت اقتصاد  تابع شرایطی است که از تورم ناشی می‌شود اما به دلیل تاثیر اقتصاد از تورم و  مشکلات اقتصادی ناشی از سرکوب تورم که در گذشته رخ موجب ایجاد تغییراتی در  تمام بازار‌های مالی شد.

این کارشناس ادامه داد: زمانی که شرایط رشد  تورمی در اقتصاد وجود دارد با بالارفتن تورم و نقدینگی تمام قیمت‌ها روند  صعودی یافته و به همین دلیل در فصل بهار شاهد حرکت قیمتی در بازار‌هایی  همچون املاک و مستغلات، خودرو، لوازم خانگی و اقلام مصرفی بودیم و بازار  سرمایه نیز از این رشد بی نصیب نماند.

دارابی گفت: از ابتدای تابستان  نشانه‌هایی از بروز رکود تورمی در برخی بازار‌ها دیده می‌شود به طوریکه  خرید و فروش خودرو با رکود همراه است و دربحث املاک و مستغلات نیز حجم  معاملات پایین‌تر از رقمی است که پیش بینی می‌شد.

وی افزود: در بازار  سهام به واسطه فروکش کردن کرونا و بهبود وضعیت اقتصاد، شاهد بازگشت اقتصاد  به مدار عادی فعالیت هستیم و این موضوع باعث شد بورس نسبت به دیگر  بازار‌های مالی وضعیت مطلوبی پیدا کند.

دارابی ادامه داد: نقدینگی به  واسطه حمایت دولت در حال ورود به بازار سرمایه است به همین دلیل امیدواریم  بازار سرمایه نسبت به دیگر بازار‌های مالی که انتظار رکورد در آن‌ها بیشتر  است از رکود به دور ماند و در تابستان نیز کارنامه بورس مثبت باشد.