به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،  شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) با بررسی وضعیت معاملات  اولین روز کاری این هفته بازار سهام اعلام کرد: امروز بازاری سراسر سبز را  شاهد بودیم، نمادهای کامودیتی محور به واسطه رشد بازارهای جهانی در محدوده  سقف قیمتی داد و ستد شدند . در گروه پالایشی نیز امیدواری به افزایش قیمت  نفت سبب تشکیل صف های خرید سنگین شد.

در بانکی ها نیز  خریداران قوی ظاهر شدند و در نهایت در تمامی گروه ها شاهد تقاضای نسبتا  خوبی بودیم. در نهایت شاخص کل با رشدی 36 هزار واحدی به کانال یک میلیون و  189 هزار واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس هم 9.9 و 4.6 هزار  میلیارد تومان بود.

در گروه سیمانی نیز به دلیل افزایش نرخ  های احتمالی اقبال خوبی را شاهد بودیم. شنیده‌ها از این حکایت دارد که  وزارت صنعت موافقت را با افزایش قیمت سیمان اعلام کرده و تا چند روز آینده  قیمت نهایی تصویب و اعلام می‌شود.

امروز تغییراتی در روند  وارد کردن سفارشات در سامانه معاملاتی به جهت کاهش بار وارده بر هسته  معاملات صورت گرفت . به طوری که حجم سفارشات با توجه به قیمت هر سهم تغییر  کرده و برای سهام با قیمت کمتر از 500 تومان به 400 هزار سهم در هر سفارش  تغییر کرد. این امر سبب کاهش تعداد سفارشات در نمادهای بانکی و خودرویی می  شود. از سوی دیگر تغییر حداقل ویرایش قیمت از یک به 10 ریال از حجم ویرایش‌  و تعداد سفارش ها می کاهد.

حجم نقدینگی وارد شده به بورس  بی سابقه است و این امر سبب شده از ابتدای سال 99 شاهد افزایش ارزش معاملات  خرد باشیم. رکورد ارزش معاملات در اردیبهشت ماه به 25 هزار میلیارد تومان  رسیده که رقم بسیار چشمگیری است. این در شرایطی است که در بازارهای رقیب با  سیاست های اجراشده، انگیزه های سفته بازانه به شدت کاهش یافته و ورود  نقدینگی پارک شده به بورس تشدید می شود. چینین فرصتی به رونق تولید بنگاه  های اقتصادی کمک می کند.

اما درخصوص عرضه های اولیه مجید  نوروزی معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران به شرکت‌هایی که پذیرش شده و  در انتظار درج نماد هستند، اشاره کرد و گفت: صنعت غذایی کوروش، شرکت‌های  لیزینگ پارسیان، لیزینگ کارآفرین، تولید نیروی برق آبادان، سرمایه‌گذاری  سیمان تامین، بهساز کاشانه تهران و سپید ماکیان از جمله شرکت‌هایی هستند که  در جلسه هیات پذیرش با ورود آنها  به بورس موافقت شده و با احراز شرایط  تعیین شده در آینده نزدیک نماد آنها درج خواهد شد. حدود ۳۵ شرکت نیز متقاضی  پذیرش در بورس هستند که با تکمیل مدارک و مستندات تعیین‌شده در دستورالعمل  پذیرش پرونده آنها به ترتیب در جلسه هیات پذیرش مطرح خواهد شد.

در  بازارهای جهانی هر بشکه نفت برنت در روزهای پایانی هفته از 43 دلار تا مرز  37 دلار ریزش داشت و در نهایت در محدوده 39 دلار بسته شد. هر بشکه نفت خام  WTI نیز به مرز 36 دلار رسید. مس نیز در سطح 5770 دلار و روی نیز 1988  دلار داد وستد شد.

در بازارهای رقیب دلار 17 هزار و 950 تومان و سکه نیز با اندکی افزایش 7 میلیون و 550 هزار تومان داد وستد شد .

بررسی چند رویداد

جلسه  کمیته خودرو با حضور سرپرست وزارت صنعت جمعه برگزار و اعلام شد تولید  ایران‌خودرو در سال جاری 18 درصد افزایش داشته و در عین حال، تحویل محصولات  این خودروساز 50 درصد و سایپا نیز 55 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل  مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: میزان اتان تحویلی به مجتمع‌های پتروشیمی جم،  کاویان و مروارید در دو ماه نخست سال ۹۹ نسبت به دوره مشابه قبل بیش از ۳۰  درصد افزایش یافت.

بانک بارکلیز اعلام کرد: قیمت‌ نفت تحت  تاثیر آمار مثبت درباره تقاضا و کاهش تولید اوپک پلاس به طرز چشمگیری بهبود  پیدا کرده بودند اما انتظار می‌رود روند بهبود قیمت آهسته شود.

برایان  هوک مسئول ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت: رئیس‌جمهور آمریکا  آماده مذاکره با ایران است و وزیر خارجه این کشور نیز شروطی برای این  مذاکره وضع کرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصحلت در اظهارنظری  بدون آمار و ارقام ، مدعی شد نقدینگی از بورس به دلیل هدایت به سوی تولید  در حال حرکت به بازارهای ارز ، طلا و و زمین است.

اما برای  ادامه هفته به نظر می رسد با توجه به تمام شدن اصلاح شاخص کل و شکست سقف  های تاریخی در اکثریت نمادهای بزرگ و لیدرها هفته ای مثبت و سبز را پیش رو  داشته باشیم. در این بین صنایع سیمان و خودرویی بیشتر مورد توجه خواهند  بود.